İşe Giriş Bildirgeleri Ne Zaman ve Nasıl Verilir?

Sosyal Sigortalar Kurumu ve Genel Sağlık Sigortaları Kanununa göre, işverenler firmaları bünyesinde çalıştıracakları işçilere ait işe giriş bildirgelerini, işçinin işe başlamasından bir gün önce vermekle yükümlüdürler. Ayrıca işe giriş bildirgeleri posta yoluyla değil de e-Sigorta kanalıyla elektronik ortamda gönderilmelidir. Aksi takdirde bildirge geçersiz sayılacak ve işyeri sahibi idari para cezasına çarptırılacaktır.

SGK Kanunlarına göre işe giriş bildirgeleri ne zaman ve nasıl verilir sorusuna yanıt olarak 5510 Sayılı Kanuna bakabilirsiniz.

Firma sahipleri işe aldığı personelleri iki ay süre ile deneme süresi adı altında çalıştırmak için sözleşme düzenleyebilir. Firmalar toplu işe alımlarda bu süreyi dört aya çıkarabilirler. Ancak personel deneme süresi için bile işe başlayacak olursa, mutlaka işe başlanılacak günün bir önceki gününde işe giriş bildirgesinin e-posta yoluyla gönderilmesi zorunludur. Örneğin, 03 Mayıs 2013 Cuma günü iş başı yapacak personel için 02 Mayıs 2013 Perşembe günü SGK’ nın e-sigorta bölümüne işe giriş bildirgesinin gönderilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>